TRAFİK İŞARETLERİ
 
 
TEHLİKE UYARI İŞARETLERİ

Karayolu ve çevresindeki tehlikeler hakkında yoldan yararlananlara uyarı görevi yapar.
Tehlikeli noktaya gelmeden önce sürücüye haber verir.

TRAFİK TANZİM İŞARETLERİ

Karayolundan yararlananlara trafik düzen ve güvenliğini sağlamak yönünden, uymaları gerekli olan,
yasaklama, kısıtlama ve mecburiyetleri bildiren levhalardır.

BİLGİ İŞARETLERİ

Yoldan yararlananlara, yol ve yakın çevresiyle, kenarında bulunan yerleşim yerleriyle çeşitli hizmet birimleri hakkında bilgi verir.DURAKLAMA ve PARKETME İŞARETLERİ

Araçların duraklama ve parketme hallerinde trafiğin akışı ve güvenliği bakımından yapılması ve yapılmaması gerekli görülen düzenlemeleri belirleyen işaretlerdir

OTOYOL İŞARETLERİ

Otoyollarda uygulanan işaretlerdir.1.Yolun kenarına yerleştirilerek özellikle gece üzerinde parlayan reflektif malzeme ile sizin yol düzleminden ayrılmamanızı sağlar.

2. Bu tabela ile hangi yolun hangi kilometresinde olduğunuzu bulabilirsiniz. Örneğimize göre, 750 nolu devlet yolunun 7. kesiminin 15. kilometresindesiniz.

3. Karayollarının kamulaştırma alanının sınırını gösterir.

4. Bu levhayı bazı yerlerde 'Odometre' Levhası olarak da görebilirsiniz. Bu levhanın amacı, araç kilometresini kontrol edebilmektir.
YOL ÇİZGİLERİ  

 

KESİK ÇİZGİ

Kesikli yol çizgisi görüşü açık,düz yol kesimlerine çizilir.Bu çizgi boyunca kurallara uymak trafik tehlikeye düşmemek kaydıyla öndeki aracı geçmek gibi sebeplerle şerit değiştirebileceğimizi bildirir.


DEVAMLI ÇİZGİ

Bu çizgi boyunca hiçbir sebeple sol şeride geçilmez ve üzerinden gidilemez.(Tırmanma şeridi bulunan üç şeritli ve iki yönlü yol kesimlerinde en sağdaki şeride geçme hali müstesna).Öndeki araçları geçmenin yasak olduğu kavşak,tepe üstü,dönemeç, yaya geçidi,köprü,tünel gibi yerlerin yaklaşımında çizildiği için şerit değiştirilemez.


KESİK VE DEVAMLI ÇİZGİ YANYANA İSE

Bu çizgi boyunca araçlara en yakın olan çizginin anlamına göre hareket edilir. Kesikli çizgiye yakın olan araç şerit değiştirebilir,düz çizgiye yakın olan araç şerit değiştiremez .


PARALEL DEVAMLI ÇİZGİ

Bu çizgi taşıt yolunu bölünmüş yol durumuna getiren ayırıcı (Röfüş) anlamındadır.Bu Çizgiler boyunca karşı yönden gelen trafik için ayrılmış yol bölümüne girilmez.

 

OKLU ÇİZGİLER

Gidişe ayrılmış çok şeritli yollarda sürücülerin yapmak zorunda oldukları hareketleri göstermek maksadıyla taşıt yoluna yazılan yazılar ve çizilen işaretlerdir. Özellikle kavşak yaklaşımlarında, gidilecek yöne göre uygun şeride girilmesini hatırlatır.

 

 

 

PARK YAPILMAZ ÇİZGİLERİ

Park yapılmaz hattı. Bu şekilde işaretlenmiş alanlara park
yapılmamalıdır


UYARI ÇİZGİLERİ

Gerekli durumlarda bu çizgiye geldiğimizde mutlaka durmalıyız.


KISITLANMIŞ ALAN ÇİZGİLERİ

Kısıtlanmış alan. Çapraz çizgilerle taranmış alana
girilmememlidir.

YAYA GEÇİDİ ÇİZGİLERİ

Yaya geçidi. Yaya geçitlerinde yayaların geçişlerine izin
verilmelidir
 

  Copyright 2005 SİMGE
spacer